سلامت خانواده سلامت خانواده .

سلامت خانواده

همه چيز در مورد استرس

استرس هميشه بد نيست. استرس به مقدار كم مي تواند به شما كمك كند تحت فشار قرار گيريد و انگيزه انجام كار به بهترين شكل را داشته باشيد. اما هنگامي كه به طور مداوم در حالت اضطراري عمل كنيد، ذهن و بدن شما بهاي آن را مي پردازند. اگر اغلب احساس خستگي مي كنيد، وقت آن رسيده است تا سيستم عصبي خود را به حالت تعادل برسانيد. مي توانيد از خودتان محافظت كنيد – و توانايي فكر و احساس خود را بهبود داده و ياد بگيريد چگونه علائم و نشانه هاي استرس مزمن را تشخيص دهيد و اقداماتي براي كاهش اثرات مضر آن انجام دهيد.

استرس چيست؟

اثرات استرس مزمن

علائم و نشانه هاي استرس بيش از حد

علت استرس چيست؟

چه مقدار استرس زياد است؟

راه هاي كاهش استرس


استرس چيست؟

استرس چيست

- استرس روش بدن براي پاسخگويي به هر گونه تقاضا يا تهديد است. هنگامي كه احساس خطر مي كنيد، واقعي يا خيالي، سيستم دفاعي بدن به سرعت عمل كرده و واكنش "مبارزه يا پرواز" و يا "پاسخ استرس" انجام مي دهد. پاسخ استرس راه محافظت بدن از شما است. هنگامي كه به درستي كار مي كنيد، اين پاسخ به شما كمك مي كند تا تمركز كرده، پر انرژي و هشيار باشيد. در شرايط اضطراري، استرس مي تواند زندگي شما را نجات دهد - به عنوان مثال، به شما قدرت بيشتري مي دهد تا از خود دفاع كنيد، يا به شما كمك مي كند تا از ترمز استفاده كنيد و از تصادف جلوگيري كنيد.

- استرس همچنين مي تواند شما را براي رسيدن به چالش ها كمك كند. استرس چيزي است كه به شما در هنگام ارائه در محل كار كمك مي كند، تمركز شما را در هنگام بازي زياد مي كند، و هنگامي كه در حال تماشاي تلويزيون هستيد، شما را به سمت درس خواندن براي امتحان سوق مي دهد. اما فراتر از اين، استرس مفيد نيست و به سلامتي شما، خلق و خوي شما، بهره وري شما، روابط شما و كيفيت زندگي شما آسيب مي رساند.

پاسخ مبارزه يا پرواز: آنچه در بدن اتفاق مي افتد

هنگامي كه احساس تهديد مي كنيد، سيستم عصبي شما با آزاد كردن هورمون هاي استرس، از جمله آدرنالين و كورتيزول واكنش نشان مي دهد كه بدن را براي اقدام اضطراري تحريك مي كند. ضربان قلب شما سريعتر مي شود، عضلات سفت مي شود، فشار خون افزايش مي يابد، نفس سريع تر مي شود، و حواس شما تيزتر مي شود. اين تغييرات فيزيكي قدرت و استقامت شما، سرعت واكنش شما و تمركز شما را افزايش مي دهد و شما را براي مبارزه با خطر  آماده مي كند.


اثرات استرس مزمن

- سيستم عصبي شما در تشخيص بين تهديدات احساسي و فيزيكي بسيار خوب نيست. اگر در مورد بحث با يك دوست، يك فرصت كاري يا كوهي از صورتحساب كه به شما تحميل شده است خيلي استرسي مي شويد، بدن شما مي تواند مانند يك مشكل واقعي در زندگي مانند مرگ واكنش نشان دهد. و هر چقدر سيستم استرس اضطراري شما فعال تر باشد، آسان تر مي توان آن را فعال كرد و سخت تر مي توان آن را  خاموش كرد (بخوانيد: رهايي از استرس با اين موادغذايي).

- اگر تمايل داريد اغلب با استرس مواجه شويد، همانطور كه بسياري از ما در جهان امروز مواجه مي شويم، بدن شما اغلب در شرايط وضعيت شديد فشار قرار خواهد گرفت. و اين مي تواند به مشكلات جدي سلامتي منجر شود.

- استرس مزمن تقريبا هر سيستم بدن را مختل مي كند. استرس مزمن مي تواند سيستم ايمني بدن را سركوب، سيستم هاي گوارش و توليد مثل را صدمه بزند، خطر حمله قلبي (بخوانيد: موهايتان خبر از حمله قلبي مي دهد) و سكته را افزايش دهد و روند پيري را سريع تر كند. حتي مي تواند مغز را دوباره تنظيم كرده و شما را به اضطراب، افسردگي (بخوانيد: راه هاي نجات از افسردگي) و ساير مشكلات سلامت روان آسيب پذيرتر كند.

مشكلات سلامتي كه با استرس ايجاد يا تشديد مي شوند:

ادامه دار:

همه چيز در مورد استرس

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۴:۱۶ توسط:تيم پزشكي سلامت موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :